demokracia

Autor: Barbora Jánošová | 22.9.2010 o 11:02 | Karma článku: 4,54 | Prečítané:  844x

Písal sa rok 1989, bol štvrtok večer a skupina študentov sa rozhodla protestovať proti návrhu VŠ zákona a za akademické slobody. Deň na to sa v Českej republike študenti zišli pri pamiatke zatvorenia VŠ okupantským Nemeckom. Obe stretnutia mali za výsledok verejné diskusie, štrajky, vzniká VPN, Husák udeľuje amnestie politickým väzňom, formuje sa nová vláda a ČSFR. V dňoch 8. - 9.6. 1990 sa konajú prvé SLOBODNÉ voľby. Viete akú mali účasť? 95%.

Prečo bola taká vysoká keď neboli povinné? Pretože 86% z tých, ktorí išli voliť chcelo zmenu. Zmenu monopolného režimu, ktorý ich obmedzoval a priamo sa ich dotýkal. Pritom bolo jedno, či niekto žil v Bratislave, Košiciach alebo v Hornej Maríkovej. A komunizmus padol. A komunisti sa vytratili. Aspoň oficiálne. Aspoň podľa výsledkov.

1989.jpg

V skutočnosti? V skutočnosti sa v politike (a v iných štruktúrach) dostali na menej viditeľné miesta. V horšom prípade na také, z ktorých mohli naďalej ovládať dianie, ale z ústrania. Nové tváre, entuziazmus pre dobrú vec, prístup na západ - to bolo to, čo bolo potrebné propagovať, aby sa splnil mnohým sen. Ale bolo zhnité jadro. Prišiel kapitalizmus. A bolo sveta žiť. Ale všetko sa raz začína a takisto končí. Pre tých dôverčivejších to skončilo takmer ihneď. Stratil sa odtieň na ružových okuliaroch a padli z očí.

Človek milión nemá šancu. Opäť sa plahočí a pozerá ako iným rastú bankové kontá. A vláda? Začína ukazovať pravú tvár. Môže to robiť beztrestne, pretože je demokracia. A to hovorí aj ľuďom, však toto ste chceli, za toto ste sa bili a hlasovali, zmenil sa predsa režim, tak musíte byť šťastní. Ale naozaj? "Zmena vlády" v pravom slova zmysle bola nepodarkom. A tí hore vedeli, že majú moc. Moc, s ktorou sa nežartuje a ktorú si môžu prispôsobovať na mieru.

1998.jpg

Rok 1998, 84% účasť vo voľbách. S pánom Bohom idem od vás... Je to tu, nové tváre síce nie sú až také nové, ale už majú čo to skúsené a postupne sa začínajú odstraňovať staré štruktúry. Nielen že sa obraciame čoraz viac na západ, ale sa s ním začíname aj zbližovať, aj keď... 16. - 17. mája 2003 sa konalo historicky jediné platné referendum v SR s účasťou 52% a SR 1. mája 2004 vstupuje do štruktúr EÚ. Účasť vyjadruje túžbu polovice národa stať sa jej členom. A čo tí ostatní? Žeby nechceli alebo im to bolo jedno? Vystáva tretia možnosť - nevedeli. Nevedeli čo pre nich obnáša možnosť byť súčasťou tohto modrého, dvanásť hviezdového zoskupenia. Ruku na srdce, odkiaľ to mali vedieť? V roku 2005 niektorí ani nevedeli čo to EÚ je, prípadne, že sme do nej vstúpili.

Verejnoprávne médiá by mali predovšetkým poskytovať relevantné informácie. Zdá sa však, že verejná správa stále nefunguje pre ľudí, ale ľudia pre ňu.

referendum.jpg

Chcete ísť do politiky? Zozbierajte petíciu s bodmi, za ktoré sa bojovalo ešte pred vyše dvadsiatimi rokmi - zúženie práv štátnych predstaviteľov, výdavkov na nich, sloboda tlače a pridajte povinnosti platiť za niečo, čo nikomu poriadne neslúži. A tiež v rámci 21. storočia sa patrí mať internet, takže kľudne môžete  počítať s tým, že každý má k nemu prístup. A ešte zopár sponzorov a veľkú reklamu. Neskôr v pohodlí poslaneckého klubu môžete podobné veci hodiť za hlavu. A média? Za všetko sa platí a podobná kampaň nebude mať na také niečo bez Vášho schválenia dostatok prostriedkov, takže nemusíte sa báť a s čistým svedomím môžete strčiť hlavu do piesku. Alebo sa na tom smiať.

Píše sa rok 2010, sobota dňa 18.9. Koná sa 7. referendum v SR. Neplatné - účasť 22,84%. Prečo asi?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Facebook Live: Viezli sme sa po trase, po ktorej Remiáš prešiel naposledy

V sobotu 29. apríla uplynulo presne 21 rokov od okamihu, kedy tragicky zahynul Róbert Remiáš.

ŠPORT

Slováci porazili Nórov, opäť im dali tri góly

Slováci si udržali čisté konto.

PLUS

Nevstupovať. Iba ak zháňate hašiš (reportáž)

Boli sme na mieste, ktoré funguje ako európsky veľkosklad drog.


Už ste čítali?